تبلیغات

طنز؛ سرعت یا تاخیر؟ مساله این است

علیرضا مصلحی در ضمیمه طنز روزنامه قانون نوشت:

مبحث امروز بررسی واکنش‌های سریع و واکنش‌های با تاخیره. از درون شروع می‌کنیم، می‌رسیم به برون.

پزشک‌ها پیشنهاد می‌کنند آهسته غذا بخوریم. پس از خوردن مقدارغذای کافی، یه پیام به مغز مخابره میشه و انسان احساس سیری میکنه. جالب اینجاست، تا این پیام از شکم به مغز برسه حدود 20 دقیقه طول میکشه. بنابراین کم کردن سرعت غذاخوردن، به مغز فرصت دریافت این سیگنال رو میده. حالا در مقابل کافیه شما اشتباهی بشینی رو یه پونز، پیامش در عرض میلی ثانیه میرسه به مغز! به راستی چرا؟ اگه فاصله رو هم حساب کنیم اون نقطه از مغز دورتره. قاعدتا سرعت واکنش نباید اینجوری باشه. بنده به شخصه به این نتیجه‌ رسیدم که احتمالا سیگنال ارسال شده از شکم، روحیه اجتماعی بالایی داره. خیلی اهل معاشرت، خنده‌رو و خوشحاله. به طور دقیق‌تر بخوام بگم در واقع الکی خوش و حال بهم زنه.

علت تاخیرش اینه که تو مسیر به تمام اعضای بدن سر میزنه. مثلا ميرسه به قلب میگه: «سلام چطوری؟ خوبی؟ چه قدر می‌شکنی بدبخت؟ دیگه جای سالم رو تنت نیست». قلب در حالی که کبود شده میگه: «خفه شو! برو برس به مغز زودتر. چهار تا لقمه دیگه بخوره، سکته رو زدم». سیگنال همینجور شادمان به مسیرش ادامه میده با چند تا عضو دیگه معاشرت میكنه. چند قدم مونده به مغز یهو یادش میفته حال کیسه صفرا رو نپرسیده، دوباره برمیگرده پایین. تو راه سیگنال محل پونز رو ميبینه که مثل برق از کنارش رد میشه. با خودش میگه: «واقعا این همه عجله از بهر چیست؟ یادم باشه اونجا هم یه سر بزنم ببینم چه خبره».

در جامعه هم با واکنش‌های سریع و با تاخیر خاص خودش روبه‌رو هستیم. برای مثال دو مورد از خبرهای هفته گذشته رو بررسی می‌کنیم.

خبر اول این بود که اشتباهی به حساب یک نفر چهار میلیارد واریز شده. بلافاصله پول رو گرفته، همسر و مادرش رو فرستاده کانادا و خودش هم داشته ميرفته که دستگیر شده. این عزیز، از خوب‌های واکنش سریعه. من چهار میلیارد یه دفعه بیاد به حسابم اولین واکنشم پس از رعشه، لمس شدن نصف بدنم خواهد بود به‌گونه اي که همون مبلغ باید هزینه درمونم بشه بلکه به زندگی برگردم. این به کنار. آدم یه روز تعطیل میخواد بره پارک، کتلت بذاره لای نون لواش دندون بزنه، از چند روز قبل برنامه‌ریزی میکنه. تو چجوری بلافاصله پول رو گرفتی خانواده رو فرستادی کانادا؟ این همه سرعت رو از کجا آوردی لعنتی! اجازه بده از همین تریبون تو رو به عنوان دایی واکنش سریع ایران معرفی کنم. لازم به ذکر است عنوان پدر واکنش سریع ایران در اختیار استاد خاوریه.

اما خبر دوم. جناب میرسلیم فرمودند که از تخلفات مالی یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری با خبر بودند و گفتند: «اگر من به همراه اون شخص می‌رفتیم دور دوم، تخلفات رو برملا می‌کردم». در اینجا با نوعی تاخیر در واکنش روبه‌رو هستیم. آقای میرسلیم! بزرگوار! پرسش‌گر! معترض! به فرض اون شخص با یه نفر دیگه می‌رفت دور دوم یا اصلا همون دور اول انتخاب میشد، این‌رو چی میگی؟ نکن این کارها رو. البته ایشون گفتند چون در یک جبهه بودند، حزب‌شون با افشاگری مخالفت کرده. سلام و درود بی‌کران بر حزب‌شون. خدا سایه‌شون رو کم نکنه.

خب دیگه درس امروز تموم شد. برید مطالعه کنید، جلسه آینده کوییز می‌گیرم.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار