تبلیغات

دلیل سفر اردوغان به ایران چیست؟

به گزارش تسنیم به نقل از «رای‌الیوم»، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، یکشنبه در پاسخ به سوالی درباره سفر برنامه‌ریزی شده‌اش به ایران، گفت: «سفرم به ایران در راستای مشارکت در نشست شورای مشترک استراتژیک انجام می‌شود و همه‌پرسی اقلیم در شمال عراق در راس دستور کار و رایزنی‌های من با حسن روحانی، رئیس‌جمهور و همچنین رهبر ایران قرار خواهد گرفت.»

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود، بعد از این سفر، نقشه راه برای مرحله بعدی برای ترکیه مشخص خواهد شد. این کشور در حال تماس دائم با کشورهای منطقه به‌ویژه درباره همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق است.

اردوغان درباره گزارش‌ها مبنی بر میانجیگری فرانسه بین دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان، گفت: «اطلاعاتی درباره موافقت طرف‌ها با میانجیگری فرانسه ندارم.»

عصر یکشنبه، «خلوصی آکار» رئیس ستاد ارتش ترکیه عازم ایران شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه مخالفت خود با همه‌پرسی‌ که دولت اقلیم کردستان عراق دوشنبه گذشته آن را برگزار کرد، تکرار کرد و اظهار داشت که دفاع از حقوق کُردها در اربیل به معنای سلب کردن حقوق عرب‌ها در موصل و حقوق ترکمان‌ها در کرکوک( شمال) نیست.

ترکیه در واکنش به همه‌پرسی تجزیه‌طلبی در اقلیم کردستان عراق، این اقلیم را به اتخاذ تدابیر سیاسی و اقتصادی تهدید کرده است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار